میدان هفت تیر -خیابان بهار شیراز ، خیابان سلیمان خاطر - خیابان وراوینی - شماره 21 - طبقه2 - واحد5
02188844198 02188844193

یخساز صنعتی

یخساز صنعتی

یخساز صنعتی جزو آن دسته تجهیزاتی است که کمک زیادی به صنایع مختلف کرده است. شاید تکنولوژی ساخت یخساز صنعتی به پیچیدگی خیلی از تجهیزات و ابزار امروزی نباشد، ولی این امر چیزی از اهمیت کارکرد آن‌ها کم نمی‌ کند.

معرفی دستگاه یخساز:

استفاده از یخ موارد مختلفی دارد به این دلیل دستگاه های یخساز و یخساز صنعتی به وجود آمدند . در گذشته برای حفظ و نگهداری مواد غذایی آنها را در غارهای زیر زمینی ، چاه ها و چشمه ها قرار می دادند . برای خنک کردن آب نیز از آب انبار ها استفاده می شد . در بعضی مواقع از این آبهای خنک شده برای پایین آوردن تب مریض ها استفاده می شد.

امروزه دستگاه های مختلفی به وجود آمده اند که کار خنک کنندگی و یخسازی را می کنند . یخچال های خانگی در سطح منازل و یخچال های صنعتی و یخساز صنعتی نیز برای خنک کنندگی و یخسازی به صورت گسترده در مصارف صنعتی به کار می رود.

نخستین ماشین یخچال صنعتی و یا یخساز صنعتی با استفاده از اتر در یک چرخه فشرده سازی بخار به وجود آمد . در سال 1844 یک پزشک امریکایی با نام جان گری یک یخچال فریزر را طراحی کرد تا یخ را برای بیماران مبتلا به تب زرد بسازد.

دستگاه یخساز صنعتی :

در گذشته کار یخسازی صنعتی برای تولید یخ در مصارف عمومی و گسترده به شکل قالبی بوده بدین صورت که قالبهای 25 کیلویی را پر از آب کرده به صورت سرباز در داخل تانک آب نمک قرار می دادند تا به صورت یخ در بیاید این سیکل یخسازی حدود 10 ساعت زمان لازم داشت و یخ در طی این زمان در معرض هر گونه آلودگی قرار داشت اما امروزه با استفاده از یخساز صنعتی مدرن عمل یخسازی بسیار سریع و بدون دخالت دست و کاملا بهداشتی انجام می شود.

نحوه کار دستگاه یخساز صنعتی :

دستگاه یخساز صنعتی شامل کمپرسور ، کندانسور ، پمپ اپراتور می باشد که با استفاده از آنها کار یخسازی به صورت متناوب تکرار می شود . همچنین گاز خنک کننده که مهمترین جزء دستگاه یخساز صنعتی می باشد . انواع گاز خنک کننده وجود دارد که کار خنک کنندگی و یخسازی را انجام می دهند بدین صورت که گاز در داخل دستگاه به وسیله کمپرسور فشرده می شود و به صورت مایع در می آید و به سمت اپراتور دستگاه هدایت می شود و در آنجا در مجاورت آبی که باید تبدیل به یخ شود قرار می گیرد و با جذب گرمای آب داخل اپراتور حرارت آن بالا رفته و دوباره تبدیل به گاز می شود و آب داخل محفظه اپراتور را تبدیل به یخ می کند و این چرخه متناوب تکرار می شود. مزایای استفاده از دستگاه یخساز صنعتی به صورت زیر می باشد :

حداقل مصرف انرژی

ایجاد نظم در محیط کار

افزایش سرعت و ظرفیت کار

بهداشتی بودن یخ ها و محیط کار

انواع دستگاه های یخساز صنعتی :

1) دستگاه یخساز صنعتی قالبی : دستگاهی که بیشتر کارخانه جات یخسازی از آن استفاده می کنند و یخ را به صورت قالبی تولید می کند . یخساز قالبی در دو مدل موجود می باشد مدل هوا خنک و مدل آب شور. دستگاه یخساز صنعتی قالبی نسل جدیدی از کارخانه های یخسازی قدیمی می باشد که توسعه یافته اند . این دستگاه ها دارای سایزهای متفاوت یخ سازی می باشند که بسته به سفارش مشتری سایز و ظرفیت آنها متفاوت است . ظرفیت این دستگاه ها از حداقل 20 قالب تا حداکثر 800 قالب در 24 ساعت می باشد . بیشتر سفارشات یخ های قالبی برای شرکتها و سازمانهای بزرگ کشتارگاههای طیور صنعتی ، پادگانها ، لنج های ماهیگیری می باشد. اگر بخواهیم دستگاه های یخساز صنعتی قالبی جدید و قدیم را با هم مقایسه کنیم بدین صورت خواهد بود:

از نظر مصرف انرژی دستگاه های امروزی مصرف برق و انرژی کمتری نیاز دارند که در مقایسه با قدیمی ها حدود یک سوم یافته است.

از نظر بهداشتی دستگاه های قدیمی به خاطر سطح پایین آمونیاک بسیار آلوده بودند اما دستگاه های امروزی مطابق با آخرین ایده آل های بهداشتی طراحی و تولید می شوند و سطح آلودگی بسیار پایین است.

از نظر مساحت فضای اشغالی دستگاه های یخساز صنعتی قدیمی بسیار بزرگتر از دستگاه های امروزی بودند در واقع دستگاه های قالبی امروزی کوچکتر و کاراتر هستند.

از نظر هزینه دستگاه های جدید یخساز صنعتی قالبی به صورت اتوماتیک کار می کنند و همچنین به تعداد اپراتور کمتری نیاز دارند بنابراین هزینه آن کمتر شده است.

همچنین عمر مفید دستگاه های امروزی بسیار بالاتر از دستگاه های قدیمی است.

این ویژگی ها باعث کاهش قابل ملاحظه قیمت یخ های قالبی در بازار شده است.

2) دستگاه یخساز صنعتی حبه ای: یکی از پر مصرف ترین نوع یخساز ها ، یخساز صنعتی حبه ای است این دستگاه به صورت کاملا اتوماتیک قادر به تولید 200 کیلوگرم یخ تمیز و شفاف برای مصرف است . جنس دستگاه از استیل استنلس می باشد .

مکانهای مورد استفاده این دستگاه در ادارات دولتی ، هتلها ، رستورانها ، شرکتهای خصوصی ، کارگاههای صنعتی ، فست فود ها و غیره می باشد .

3)دستگاه یخساز صنعتی پولکی : یکی دیگر از دستگاه های یخساز صنعتی ، یخساز پولکی می باشد . یخ تولید شده توسط این دستگاه به شکل پولک است که از این لحاظ بسیار مورد پسند ماهی فروشی و سرد نگه داشتن گوشت و فراورده های گوشتی و همچنین حمل و نقل مواد فاسد شدنی است زیرا می تواند تمامی سطح گوشت و ماهی و فراورده های دیگر را به خوبی بپوشاند . یخساز صنعتی پولکی در صنعت دارو و نگهداری آن و آزمایشگاه ها و بانک خون نیز استفاده می شود. همچنین مزیت دیگر آن این است که توسط دستگاه سریع تولید می شود و دیر آب می شود . اما از لحاظ کارایی و کارکرد همانند یخسازهای حبه ای می باشد.

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

مقالات مرتبط

یخ ساز ایتالیایی  چیست
یخ ساز ایتالیایی چیست

تاریخ:1398/8/4

دستگاه های یخ ساز ایتالیایی زیاد و متنوعی در بازار موجود است. در این بین یخ ساز ایتالیایی امگا یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات موجود است که تنوع کاملی هم دارد.

اطلاعاتی در مورد یخ ساز پودری
اطلاعاتی در مورد یخ ساز پودری

تاریخ:1397/12/22

برخی از انواع مواد غذایی لازم است تا همراه با یخ بسته بندی شوند و برای این کار نیز از دستگاه های یخ ساز پودری و این نوع یخ استفاده می کنند.

اطلاعاتی درباره یخساز صنعتی
اطلاعاتی درباره یخساز صنعتی

تاریخ:1398/7/29

صنایع مختلف به انواع مختلفی از یخ احتیاج دارند و دستگاه های یخساز صنعتی مخصوص آن ها وجود دارد.